DOLAR 32,8740 0.07%
EURO 35,6902 0%
ALTIN 2.553,370,34
BITCOIN 2166170-1.34228%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Akbank Hackathon: DisasterTech’in Kazanan Takımları Belli Oldu!
  • Haberm
  • Gündem
  • Akbank Hackathon: DisasterTech’in Kazanan Takımları Belli Oldu!

Akbank Hackathon: DisasterTech’in Kazanan Takımları Belli Oldu!

ABONE OL
25 Ekim 2023 21:48
Akbank Hackathon: DisasterTech’in Kazanan Takımları Belli Oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akbank Hackathon: DisasterTech’in Kazanan Ekipleri Aşikâr Oldu!

Akbank LAB’in bu yılki Hackathon aktifliği, doğal afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında hayatları koruyacak ve kurtaracak tahliller geliştirilmesi için teknoloji tutkunlarını bir ortaya getirdi. ‘Afet teknolojileri’ temasıyla düzenlenen aktifliğin finalisti PharGen-Z olurken, ikincilik mükafatı City Guard grubunun, üçüncülük mükafatı ise Terappim’in oldu.

Akbank, finans ve teknolojinin onarıcı gücü ile kıymet üretmeye odaklanan Hackathon müsabakasında bu yıl afet teknolojilerini merceğe aldı. 176 farklı ekipten 500’e yakın kişinin başvurduğu Akbank LAB ve imece iş birliğinde gerçekleştirilen Akbank Hackathon: DisasterTech, 14 Ekim’de çevrimiçi olarak başladı. Teknolojinin gücünü afet idaresi alanında kullanarak daha inançlı, dirençli ve kapsayıcı bir toplum yaratma gayesiyle yola çıkan aktiflikte seçilen 33 ekip proje geliştirdi. Müsabakanın 22 Ekim’de, Sabancı Center’da gerçekleştirilen finalinde 10 farklı fikir heyet kıymetlendirilmesine sunuldu. Birbirinden başarılı projeler ortasından PharGen-Z, City Guard ve Terappim dereceye giren ekipler oldu.

Hackathon kapsamında geliştirilen tüm projelerin gelecek için umut kaynağı olduğunu belirten Akbank Ferdî Bankacılık ve Dijital Tahliller Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Şanlı; “Yakın bir geçmişte yaşadığımız afetlerde, eser, hizmet ve servis geliştiricilerinin epeyce kısa mühletler içerisinde arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olabilecek araçlar geliştirdiğini gördük. Buradan hareketle, her yıl düzenlediğimiz Akbank Hackathon etkinliklerini bu yıl afet öncesi, afet anı ve afet sonrasındaki gereksinimlere yönelik fikirlerinin geliştirilmesi odağında tuttuk. Akbank Hackathon: DisasterTech aktifliğini afet teknolojilerine ait tahliller geliştirilmesi davetiyle açtık. Akbank olarak bu heyecan dolu Hackathon tecrübesinin çıktılarının afetler öncesinde, sırasında yahut sonrasında hayatları müdafaaya ve kurtarmaya takviye olması en büyük temennimiz.” dedi.

Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ise “Akbank Hackathon: DisasterTech, karşı karşıya olduğumuz afetlerdeki türlü risklere karşı teknoloji takviyesi ile yenilikçi tahliller üretilmesini hedefledi. Çevrimiçi başlayan Hackathon tecrübesinde kadrolar, geleceğin afet teknolojilerini şekillendirmek üzere afetlerin tesirlerinin hafifletmesi ve güzelleştirilmesi, afet idaresinin planlanması, afet alanındaki lojistik imkânların geliştirilmesi için çalıştı. Destekçilerimizden konukların ağırlandığı ve afet alanında karşılaşılan zorluklara dair iç görüler sunulan “Noktaları Birleştirmek: Afetlerde Teknoloji, Finans ve İnsani Yardım” panelinde Akut Vakfı, Muhtaçlık Haritası ve UNDP bu alandaki tecrübelerini tesir perspektifinden sunarken; Ak Portföy, Türkiye Bilişim Vakfı ve Microsoft ise finans ve teknoloji bakış açısından yorumlarını bizlerle paylaştı. Birbirinden bedelli proje fikirlerinin geliştirildiği bu seyahatin, afet idaresine güç katacağına ve ülkemizdeki seferberliğin bir modülü olacağına inanıyoruz. Tüm gruplarımızı, onlara rehberlik eden kurumlarımızı, mentor ağımızı ve jürimizi

kutluyorum.” dedi.

Afet Teknolojilerinde En Âlâ ve En Yenilikçi Tahliller Yarıştı

Akbank Hackathon: DisasterTech’de geliştiriciler, yazılımcılar, dizayncılar ve bu alana ilgi duyan öğrenciler, afet idaresi için yenilikçi tahliller geliştirerek teknoloji ile daha inançlı ve sağlam afet idare sistemleri geliştirmeye odaklandılar. Finans, tesir ve teknoloji temasının hakim olduğu Akbank Hackathon: DisasterTech aktifliği heyetinde finans odağını temsilen Akbank Ferdî Bankacılık ve Dijital Tahliller Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Şanlı ve Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa; tesir alanında Gereksinim Haritası İdare Heyeti Üyesi Esra Arslan ve UNDP Hızlandırma Laboratuvarı Tahlil Haritalama Yöneticisi Gülşah Eker; teknoloji uzmanlığında ise Microsoft Türkiye Müşteri Tecrübesi Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç ve Microsoft Türkiye Finansal Servisler ve Kamu Müşterileri Satış Genel Müdür Yardımcısı His Ateş yer aldı.

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Akbank Hackathon: DisasterTech finalistleri ortasından birinci grup 100.000 TL, ikinci grup 60.000 TL ve üçüncü ekip da 40.000 TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Hackathon’da birincilik ödülünün sahibi olan PharGen-Z, afet sonrasında sıhhat hizmetleri alanında kritik bir gereksinime karşılık sunuyor. Takımın ‘Ecza Dolabı’ isimli projesi, afet süreçlerinde hastaların muhtaçlık duydukları ilaç dayanağına süratle ve çarçabuk ulaşabilmeleri için bir platform yaratma fikrine dayanıyor. Bu kapsamda eczacılık ve sıhhat hizmetleri alanındaki sıkıntıları pahalandıran takım, hastaları ve eczacıları direkt yahut ilaç talepleri yoluyla bir ortaya getiren, eczacıların hastalara gereksinim duydukları ilacı gerçek ölçülerde koordineli bir halde ulaştırmalarını sağlayan bir uygulama geliştirdi.

İkincilik mükafatına layık görülen City Guard grubu, modül ve sensörlerin yardımıyla afet sonrası hasarlı bina ve alanların tespiti için ‘Sense Earth’ projesini geliştirdi. Proje ile City Guard, yıkılan binalar, kapanan yollar yahut kullanılamaz hale gelen köprülerin süratli halde tespiti sayesinde afet idaresi süreçlerini desteklemeye odaklanıyor. Stratejik noktalara yerleştirilecek güneş gücü ve uydu interneti ile çalışan modül ve sensörlerin yardımıyla afet sonrası yaralanma ve can kayıplarının önlenmesi, acil yardım operasyonlarının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Etkinlikte üçüncülük ödülünün sahibi ise Terappim oldu. Grubun tahlili, afet sonrası sıhhat işçilerinin üzerindeki iş yoğunluğunu hafifletmeye ve birebir vakitte fizik tedavi gereksinimi olan hasta ve yaralılara süratli ve emniyetli hizmet sunmaya odaklanıyor. Bu gereksinimlerin tahlili için geliştirilen yenilikçi Terappim taşınabilir uygulaması sayesinde fizyoterapistler hastaya hareket kütüphanesinde bulunan hareketlerden ferdî bir antrenman programı oluşturabiliyor ve hasta poz kestirimi teknolojisi ile hareketlerin kontrollü olarak gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor.

Kolektif Bir Bedel Yaratıldı

Akbank Hackathon: DisasterTech etkinliğinde kurtarma ve izleme tahlilleri başta olmak üzere, teknoloji yetkinliğiyle Microsoft, SDG AI Lab ve Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesindeki tecrübesiyle Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) yer aldı. Toplumların kuvvetli süreçlerinde desteklenmesi için çalışan Gereksinim Haritası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve UN Volunteers alandan deneyimlerini paylaştı. Ak Portföy ise finansal kaynaklara erişim ve yatırım alanında rehberlik sunmak üzere iştirakçilerin yanında yer aldı. Birebir vakitte istekli Akbanklılar dahil olmak üzere Akut Vakfı, Atölye, DNDLAB, Impact Hub Ankara, Sivil Alan Hareket Ağı, Mahalle Afet Gönüllüleri, Menthol Protocol, Teyit.org, Tider, TOG ve YUVA’dan uzmanlar içgörü ve

tecrübeleriyle proje fikirlerinin geliştirilmesine takviye sundu.

Gelecek yıl da Akbank LAB tarafından düzenlenecek olan Hackathon aktifliği, yenilikçi temasıyla teknolojik fikirlerin ekosisteme kazandırılmasında katalizör olmayı sürdürecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.akbanklab.com/tr/akbank-hackathon-disastertech

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.