DOLAR 32,2597 -0.16%
EURO 35,1600 0.53%
ALTIN 2.398,56-0,67
BITCOIN 2176131-0.28995%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü: Şizofrenide bakım verenin rolü, en az tedavi kadar önemli
  • Haberm
  • Sağlık
  • Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü: Şizofrenide bakım verenin rolü, en az tedavi kadar önemli

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü: Şizofrenide bakım verenin rolü, en az tedavi kadar önemli

ABONE OL
19 Aralık 2023 11:00
Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü: Şizofrenide bakım verenin rolü, en az tedavi kadar önemli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şizofreni tedavisinde bakım verenlerin rolü, multidisipliner bir yaklaşımın ayrılmaz bir modülüdür. Hastaneden taburcu olduktan sonra şizofreni hastalarının %65-75’i konutlarına döner ve akrabaları tarafından bakılır. Tedavi sürecinde, hastaların bakımını üstlenen bireylerin rolü, hastalığın yönetilmesinde ve uzun vadeli başarıda kritik rol oynamaktadır.

ABDİ İbrahim Otsuka Medikal Yöneticiliği, şizofreni tedavisinde, hastaya bakım verenlerin rolüne ve ehemmiyetine dair çarpıcı bilgiler derledi.

Şizofreni, güzelleşme ve nüksetme ortasında gidip gelen, öz bakım, iş ve kişilerarası bağlar üzere alanlarda fonksiyonelliği bozan uzun periyodik bir akıl hastalığıdır.(1)

Hastaneden taburcu olduktan sonra şizofreni hastalarının %65-75’i meskenlerine döner ve akrabaları tarafından bakılır.(2) Tedavi sürecinde, hastaların bakımını üstlenen bireylerin rolü, hastalığın yönetilmesinde ve uzun vadeli başarıda kritik bir faktördür.

Hastalar günlük hayat aktivitelerinde bakım verenlere hayli bağımlıdır.(3) Bu da konut programlarının ve aile rutinlerinin tekrar düzenlenmesini gerektirirken, bakım veren yükünün artmasına neden olur.(4)

Öznel ve objektif yük

Şizofreni hastalarında bakım verme yükü objektif ve öznel yük olarak kategorize edilmiştir. Objektif yük, hastalığın bakıcı üzerindeki ekonomik kayıplar, aile çatışmaları ve cümbüş yahut toplumsal aktiviteler için azalan vakit üzere tesirlerini içerir. Öznel yük ise bakım verenin bu süreçte suçluluk algısı, utanç ya da diğerleri tarafından küçümsenme hisleri üzere muhtemel ruhsal dertlerini ve maruz kaldığı duygusal baskıyı söz eder.(5)

Şizofreni hastalarının yaklaşık %60’ı tedavi rejimlerini takip etmemektedir; bu da ilaca direnç, hastalığın nüksetmesi, güzelleşme ve hastaneye yatışların artması üzere hastalık seyrini etkileyen meselelere yol açmaktadır. Tedavi ahenginin bu hastalarda fonksiyonelliği arttırdığı ve bakım verenlerin yükünü azalttığı gösterilmiştir.

Uzun tesirli enjekte edilebilir antipsikotik tedaviler

 Yetersiz tedavi ahengi, şizofreni hastalarının nüks yahut hastaneye yatış riskinin artması ve münasebetiyle bakıcının üstlendiği yükün artması dahil olmak üzere olumsuz sonuçlara yer hazırlayabilir.(6)

Uzun tesirli enjekte edilebilir antipsikotik tedaviler, şizofreni hastalarının günlük oral antipsikotik ilaç alma gereksiniminin üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. Bu tıp tedaviler, tedavinin devamlılığını artıran, hasta sonuçlarını uygunlaştırma ve akabinde bakıcı yükünü azaltma potansiyeline sahip bedelli bir tedavi seçeneğidir. Uzun tesirli enjekte edilebilir antipsikotik tedaviler hastaların, bakıcıların ve tabiplerin ilaç alma konusundaki günlük hatırlatmalardan psikososyal tedavi, unsur bağımlılığı tedavisi, sigarayı bırakma, sıhhatin sürdürülmesi ve mesleksel rehabilitasyon üzere hasta sıhhatinin öbür değerli istikametlerine odaklanmalarını sağlar.(7)

Rehabilitasyon hizmetleri ile artan hayat kalitesi

 Empatik bağlantı ve dayanak, hastaların duygusal ve toplumsal zorluklarla baş etmelerine yardımcı olabilir. Bakım verenler tıpkı vakitte hastaların ömür kalitesini artırmak için rehabilitasyon hizmetlerine yönlendirebilirler. Mesleksel rehabilitasyon ve toplumsal maharet eğitimi, hastaların toplumlarına entegrasyonunu destekleyebilir.

Sonuç olarak, şizofreni tedavisinde bakım verenlerin rolü, multidisipliner bir yaklaşımın ayrılmaz bir modülüdür. Bilimsel literatür, bireyin sıhhat ekosistemindeki bu takviye ağının, şizofreni idaresi ve hastanın ömür kalitesi üzerinde değerli bir tesiri olduğunu doğrulamaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.