Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 7. Bursa Blok Mermer Fuarı Kapılarını Açtı

7. Bursa Blok Mermer Fuarı Kapılarını Açtı

admin admin -
61 0

7. Bursa Blok Mermer Fuarı Kapılarını Açtı

 

Dünyanın en güçlü mermer yataklarının bulunduğu ülkemizde yedinci defa düzenlenen Bursa Milletlerarası Blok Mermer Fuarı 25 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açtı. Doğal taş dalını, Tüyap Bursa Milletlerarası Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir ortaya getiren fuar 7 farklı salon ve açık sergileme alanında 

185 firma ve firma temsilciliğinin iştiraki ile gerçekleşiyor.

 

 

Doğal taş bölümünün marka fuarı olan Bursa 7. Milletlerarası Blok Mermer Fuarı, sektörün alanındaki tek ihtisas fuarı olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Oluşturacağı iş hacmi ile doğal taş bölümünün ihracatına ve rekabetçiliğine güç katan fuar, 25 Ekim Çarşamba günü Tüyap Bursa Milletlerarası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine 7. defa kapılarını açtı. 60’ın üzerinde ülkeden ziyaretçinin katılacağı, 2.200 blok mermerin alıcılarını beklediği dev fuar, evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da çok sayıda dış ticaret temasına sahne olacak. 

 

Tüyap Fuarcılık Kümesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Maden Mermer Üretici ve Endüstrici İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğiyle hazırlanan fuarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı’nın (KOSGEB) da takviyeleri bulunuyor. 

 

Üreten ve güçlü ülkemizin marka fuarında taş çeşitliliği dikkat çekiyor

 

Sektör profesyonellerinin ajandasında birinci sırada yer alan ve merakla beklenen Bursa 7. Milletlerarası Blok Mermer Fuarı’nın gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda ticaret hacmine taraf verdiğini vurgulayan Tüyap Fuarlar İmal A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Mermer rezervleri konusunda dünya başkanı olan ülkemiz, gerçekleştirdiği doğal taş ihracatı ile dikkat çekmektedir. Tüm dünya ülkelerinin seksen yıl boyunca taleplerini karşılayacak ölçüde mermer rezervine sahip Türkiye’de, mermer ocaklarının sayısı ve limana yakın lokasyonu ile öne çıkan Bursa’da yedinci kere gerçekleşecek fuar, oluşturacağı iş hacmi ile ülke iktisadına katma paha sağlamaya devam ediyor dedi.

İlginizi Çekebilir;  Çanakkale dardanel kadın futbol takımı 2.lige yükseldi

 

MADSİAD Lideri Erol Efendioğlu, “Fuarımıza toplamda 185 blok üreticisi firma katıldı. Şu an fuarımızda Türkiye genelinde 2.000 üzerinde blok var. Bu bloklar 1200’den fazla TIR ile taşındı. Fuarımızda 50 bin tonun üzerinde gereç var. Mermer üretim kapasitemiz yüksek, dövize gereksinimimiz var. Önümüzdeki 5-6 yılı güzel değerlendirip dünya mermer ticaretinin merkezini Bursa yapacağız. Fuarımıza önümüzdeki yıl daha fazla ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisli (TİM) Maden Kesim Şurası Lideri ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Heyeti Lideri Rüstem Çetinkaya ise madenciler olarak kesime ve ülkemize paha katmaya devam edeceklerini söz etti. Mermer kesiminin katma bedelinin epey yüksek olduğuna ve blok mermer fuarının kesimin gelişimine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti. 2022 yılında 6.5 milyar dolar ihracat yaparak rekora imza attıklarını belirten Çetinkaya, dünyadaki global gelişmelerden ötürü bu sene bu sayının yaklaşık 5.5 milyar dolarlık bir bedele düşeceğini belirtti. 

 

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş ise, “Mermercilerin heyecanını yakinen biliyorum, inşallah bu fuar bu güç süreçlerde sağlayacağı katma kıymet ile kentimiz ve ülkemiz açısından değerli bir aktivite olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Blok Mermer Fuarı’nın milletlerarası nitelik taşıdığının altını çizerek, Türkiye’nin çabucak hemen her yerinden çıkarılan mermerlerin bu kıymetli fuarda görücüye çıkacağından ve her geçen gün bilinirliğinin arttığı fuara 4 kıtadan 60 ülkeden iş insanın iştirak sağladığını belirtti. Doğal taş bölümünün kalbinin Bursa’da attığını kaydederek; Türkiye’nin 15 milyar metreküp mermer rezervinin yaklaşık %30’una sahip olduğunu söz etti. 

 

Bursa Milletlerarası Blok Mermer Fuarı ziyaretçilerini bekliyor

 

Fuarda blok mermer, limestone, oniks, iş ve ocak makineleri, sektörel dernekler ve yayınlar profesyonel ziyaretçilerle buluşacak. Fuar hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.blokmermerfuari.com web sitesinden erişilebilecek.

İlginizi Çekebilir;  Koç Üniversitesi 29'uncu Dönem Mezunlarını Verdi

 

Doğal taş bölümünün en büyük buluşması, 25 Ekim Çarşamba26 Ekim Perşembe27 Ekim Cuma ve 28 Ekim Cumartesi günleri 10.00 – 18.30 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar