Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. 61 Çalı Güreşleri’nin Başpehlivanı İsmail Koç

61 Çalı Güreşleri’nin Başpehlivanı İsmail Koç

admin admin -
165 0

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 61 Klâsik Tarihi Çalı Güreşleri, kıyasıya çabaya sahne oldu. Yaklaşık 600 pehlivanın uzunluk gösterdiği Çalı er meydanında, bu yıl başpehlivan İsmail Koç oldu.

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 61’inci kere düzenlediği Klasik Tarihi Çalı Güreşleri tekrar kıyasıya çabalara sahne oldu. Çalı Güreş Alanı’nda; baş, baş altı, deste ile tozkoparan başta olmak üzere 14 başka kategoride, yaklaşık 600 pehlivanın iştirakiyle gerçekleşen güreşlerde ağır yağmura karşın büyük heyecan yaşandı.

Çalı Meydanı’ndan kortej yürüyüşü ile başlayan Klasik Tarihi Çalı Güreşleri’ne ilgi büyük oldu. Lider Fazilet ve beraberindekiler birinci olarak er meydanlarının efsane cazgırı Koca Mestan’ın mezarlıktaki kabrini ziyaret ederek dua etti. Daha sonra Lider Turgay Fazilet ve beraberindekiler kortej eşliğinde güreş alanına girdi. Şenlik havasında başlayan aktifliğe Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem’in yanı sıra CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, GÜZEL Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Nilüfer Kaymakamı Mustafa Özarslan, Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu Lideri İbrahim Türkiş ve Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu yıl karşılaşmalara Balıkesir, Çorum, Antalya, Kocaeli, Ankara, Sinop başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok vilayetinden yüzlerce güreşçi katılarak derece için ter döktü. İsmail Balaban, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil, İsmail Koç’un da ortalarında bulunduğu 40’a yakın başpehlivan, Çalı’da şampiyonluk için çaba etti. Gün uzunluğu büyük çekişmeye sahne olan güreşlerin finali ise ağır yağmur altında gerçekleşti. Finalde başpehlivanlık için İsmail Balaban ve İsmail Koç er meydanına çıktı. Büyük çekişmeye sahne olan finalin sonunda İsmail Koç rakibini yenerek Çalı Güreşleri’nin 61 Başpehlivanı oldu. Başaltı kategorisinde ipi göğüsleyen ise finalde rakibi Gökhan Örs’ü yenen Okan Yavaş oldu. Yavaş, kuvvetli bir uğraştan galibiyetle ayrıldı.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Tugay, "ayda 1100 çocuğumuza yüzme öğretiyoruz"

Geleneksel Tarihi Çalı Güreşleri’nde gelecek yılın ağası da, yapılan açık artırma ile mevcut Çalı Ağası Hakan Söğünmez oldu. 916 bin TL ile yine ağa seçilen Söğünmez’e Lider Turgay Fazilet altın kemeri verdi. Gün uzunluğu güreşleri yakından takip eden Lider Turgay Fazilet finalde pehlivanlara kupa ve madalyalarını verdi. Turgay Fazilet, tertipte emeği geçenlere teşekkür ederek, “Geleneksel cet sporumuzu yaşatmak için her yıl elimizden geleni yapıyoruz. Tarihi geçmişi olan geniş çaplı bu türlü bir tertibe konut sahipliği yapmak memnunluk verici. Uzun yıllar bu aktifliği yaşatma isteğindeyiz. Er meydanında gayret eden herkese teşekkür ediyor, muvaffakiyet elde edenleri kutluyorum” dedi. Gün sonunda dereceye giren başka kategorilerdeki pehlivanlarda kupa ve madalyalarını aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar