Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 3-9 kasım organ bağışı ve nakli haftası

3-9 kasım organ bağışı ve nakli haftası

admin admin -
68 0

ORGAN BAĞIŞI, İNSANLIĞA YAPILABİLECEK EN BÜYÜK İYİLİK

3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİ HAFTASI

           HAYATI KURTARMAK İÇİN ORGAN BAĞIŞI YAPALIM

Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı “Organ bağışı, insanlığa yapılabilecek en büyük düzgünlüklerden biridir. Organ bağışı yaparak, diğer bir insanın hayatını kurtarabilir ve hayat kalitesini artırabilirsiniz. Bu hafta, Organ ve Doku Bağışı Haftası. Bu haftayı vesile kılarak, organ bağışının değeri konusunda farkındalık oluşturmaya ve organ bağışı sayısını artırmaya katkıda bulunalım.” diyor. 

 

Başarılı bir formda gerçekleştirildiğini unutmayın

Milattan evvelki çağlardan bu yana, insan bedeninde fonksiyon göstermeyen yahut eksik olan modüllerin, diğer bir kaynaktan temin edilerek beşere nakledilmesi süreci yapılmaktadır. Gelişen ve kümülatif olarak yükselen tıp bilimi ve teknolojinin takviyesi ile organ nakilleri günümüz dünyası ve ülkemizde epeyce başarılı bir formda gerçekleştirilebilmektedir.  Yapılan kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, uterus, ekstremiteler ve başka organ ile dokuların nakilleri sayesinde, organ yetmezliği olan insanların sıhhatine kavuşması ve çok taraflı olarak topluma kazandırılması sağlanmaktadır. 

Sağlık Bakanlığı bilgilerine nazaran, Türkiye’de 2023 yılı itibariyle organ nakline gereksinim duyan 25.319 hasta bulunmakta. Bu hastalardan böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar, akraba yahut yakınlarının kendilerine organ bağışlaması halinde canlı vericili nakil olabilmektedir. Lakin kalp, akciğer üzere canlı donör bağışı olmayan organları bekleyen hastalar, bu imkana sahip değildir. Kadavra donörden bağış olmaması halinde hayatlarını kaybetmektedirler. Organ nakli bekleyen hastalar, ömürlerini sürdürebilmek için diyaliz, hemofiltrasyon üzere tedavilere muhtaçlık duymaktadır. Organ nakli bekleyen hastalar, tedavileri sırasında sıklıkla hastanede yatmakta ve bu nedenle iş ve toplumsal hayatlarından uzaklaşmaktadır. Bu durum, hastaların ruhsal ve toplumsal açıdan da zorlanmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Çocuğu Kreşe Ağlarken Bırakmak Doğru Değil

Organlarınızı bağışlayabilirsiniz

Organ bağışı, organ yetmezliği nedeniyle hayat çabası veren hastalar için umut ışığıdır. Organ bağışı sayesinde, bu hastalar hayatlarını sürdürebilir ve ömür kalitelerini artırabilirler. Organ bağışı, cinsiyete, ırka, dine ve toplumsal statüye bakılmaksızın herkes tarafından yapılabilir. 

Bir gün hepimiz muhtaç olabiliriz

Bir gün hepimizin muhtaç olabileceği organ bağışını ferdî olarak teşvik etmek için; organ bağışının kıymeti hakkında bilgi edinebilir ve etrafımızdaki insanları bu mevzuda bilinçlendirebilir, organ bağışı merkezlerinden bağış yapıp bağış kartını edinebilir ve yakınlarımıza organ bağışı niyetimizi bildirebiliriz. Birebir vakitte kişi ve kurumlar tarafından düzenlenen organ bağışı kampanyalarına takviye olabiliriz.

Farkındalık konusunda sizde yarar sağlayabilirsiniz

Sonuç olarak, organ bağışı, insanlığa yapılabilecek en büyük düzgünlüklerden biridir. Organ bağışı yaparak, diğer bir insanın hayatını kurtarabilir ve hayat kalitesini artırabilirsiniz. Bu hafta, Organ ve Doku Bağışı Haftası. Bu haftayı vesile kılarak, organ bağışının değeri konusunda farkındalık oluşturmaya ve organ bağışı sayısını artırmaya katkıda bulunalım.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar