Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 16 Milyon TL’lik Hırsızlık Engellendi

16 Milyon TL’lik Hırsızlık Engellendi

admin admin -
157 0

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren Dicle Elektrik saha grupları, öteki abonelerin hakkını korumak ismine Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Yaprakbaşı ve Düzova mahallelerinde gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda tespit ettikleri 13 kaçak trafonun tamamına el koydu. Şubat ayı prestijiyle başlayan süreçte engellemeler sebebiyle bölgeye müdahale edemeyen gruplar, jandarmanın aldığı güvenlik önlemleriyle çalışmalarını tamamladı ve aylık 4 milyon, dönemlik ise 16 milyon TL pahasındaki elektrik hırsızlığının önüne geçti.  

Dicle Elektrik, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Yaprakbaşı ve Düzova mahallelerinde kaçak elektrik kullanımına son vermek için değerli bir adım attı. 5 aydır yaşanan engelleme sürecinden sonra savcılığın aldığı kararla harekete geçen saha grupları, Jandarmanın aldığı güvenlik önlemleriyle kelam konusu mahallelere giriş yaptı. Yapılan denetimler sonucunda tespit edilen 3 MVA (Megavolt Amper) gücündeki 13 kaçak trafonun tamamına el koydu.

Adı geçen mahallelilerin, elektriklerinin olmadığına yönelik argümanları defaten reddeden dağıtım şirketi, savcılığın kararının akabinde alanda 35, uyum merkezinde ise 6 olmak üzere 41 işçi ve 19 araç ile denetim yaptı. Jandarmanın sağladığı güvenlik takviyesi ile yapılan denetimler sonunda tespit edilen kaçak trafolara el koyan Dicle Elektrik, böylelikle aylık yaklaşık 4 milyon, dönemlik ise 16 milyon TL kıymetindeki kaçak kullanımın önüne geçti.

 

“Kaçak kullanıma karşın elektriği kesmedik”

Dicle Elektrik Vilayet Müdürlüğü yetkilileri, gerçekleştirilen çalışma ile ilgili bilgi vererek, kelam konusu mahallelerde kabul edilemeyecek oranlarda fazla kaçak elektrik tüketildiğini bildirdi. Yetkililer, “Bölgede yaşanan önemli kaçak elektrik kullanımına karşın dağıtım şirketi olarak 2 mahallenin elektriğini kesmedik. Lakin çok seviyedeki kaçak tüketim sebebiyle bölgeye sağlanan elektriği öbür aboneler sağlıklı olarak alamıyordu. Savcılık kararıyla 5 ay sonra da olsa kelam konusu 2 mahalleye girebildik. Yaptığımız denetimlerde toplam gücü 3 MVA olan 13 adet kaçak trafo belirleyerek tamamına el koyduk. Bu trafoların gücü ile 20-25 bin nüfuslu bir ilçenin elektrik gereksiniminin rahatlıkla karşılanabileceği düşünüldüğünde, kaçak tüketimin boyutu daha rahat anlaşılabilir” tabirlerinde bulundu.

İlginizi Çekebilir;  6 Soruda Malulen Emeklilik

 

“Kaçaktan kaynaklanan haksız rekabeti ortadan kaldırıyoruz”

Kaçak elektrik kullanarak üretim yapan ile kullandığı elektriğin bedelini ödeyerek üretim yapanlar ortasında önemli bir adaletsizlik ve haksız bir rekabet yaşandığına da dikkat çeken yetkililer, yapılan çaba ile bu haksızlığın önüne de geçildiğini belirttiler. Dicle Elektrik Vilayet Müdürlüğü yetkilileri, “Ülke iktisadının sürdürülebilir kalkınmasında kıymetli yer tutan elektriğin kaçak kullanımının önüne geçmek için tüm saha grupları ile aralıksız çalışmalar yürütüyoruz. Kaçak tüketimle gayretimiz aralıksız sürecek ve bu halde haksız rekabeti ortadan kaldırmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu. Ayrıyeten kaçak kullanım ile uğraş çalışmaları kapsamında girilen mahallelerde oluşan bir yıldan bu yana ödenmeyen ve 24 milyon lirayı aşan elektrik borcunun 2 milyonluk kısmı tahsil edilerek, kalan kısmı için ödeme kelamı alındı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar